ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"
Договор № КП-06-Н57/2 15.11.2021
«Хибридно и фюжън прогнозиране на функционалността на енергопреобразуващи елементи»
Реализирането на проекта, се очаква да доведе до получаването на нови фундаментални знания в областта на съхраняването и преобразуването на енергия: извеждане на нови зависимости, съвместното прилагане на съвременни средства и методи за измерване, моделиране и изчислителни подходи. Очакванията са за създаването на база данни за разработка на нов хибриден метод за прогнозиране в реално време на функционалността на батерии с различни приложения и създаването на фюжън софтуерен модел за дълбоко обучение за прогнозиране на работоспособност и ресурс на батерии и контрол на работоспособността. Получаването на нови знания по проблема за прогнозиране функционалността на батерии в реално време, без преустановяване на работа им, се очаква да има и научно-приложен принос, вследствие на създаването на софтуерен модел за дълбоко обучение (deep learning), чрез който ще се оценява работоспособността на батерията без да се прекъсва работата ѝ. От друга страна се очаква извършването на анализ на компромисен избор (trade-off analysis) да докаже икономическа ефективност от приложението на получените резултатите, които са в пряка връзка с подобряването на качеството на живот и използване на зелена енергия.
Целта на проекта е създаване и теоретична обосновка на нови хибридни и фюжън модели за прогнозна оценка с висока точност на работоспособност и ресурс на енергопреобразуващи елементи и в частност батерии. В резултат ще бъде създадена уникална автоматизирана информационна система за контрол на прогнозната работоспособност на батериите. За постигане на така формулираната изследователска цел ще бъдат изпълнени следните задачи:
Тематиката на проекта е интердисциплинарна, поради което научният колектив е формиран от инженери, инженер-физици и програмисти. Съвместната работа по проектното предложение ще допринесе за осъществяването на висококачествени научни изследвания в посочените приоритетни направления.