ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"

Договор № КП-06-Н57/2 15.11.2021

 «Хибридно и фюжън прогнозиране на функционалността на енергопреобразуващи елементи»

Въздействие

Темата на проекта и планираните изследвания съответстват на националните приоритети и на приоритетите на Европейския съюз за развитието на научните и научно-приложни изследвания и представляват интерес от фундаментален характер със значим икономически ефект.

За насочените фундаментални изследвания научните приоритети са обвързани с актуалните обществени предизвикателства. Тематиката на проекта и планираните изследвания съответстват на следните направления:

  1. енергия и енергийна ефективност;
  2. ефективно оползотворяване на природни ресурси;
  3. подобряване на качеството на живот – храни, здраве, биоразнообразие, опазване на околната среда, градска среда и транспорт и др.

Проектното предложение попада в две от седемте приоритетни предизвикателства, определени от Европейския съюз:

  1. cигурна, чиста и ефективна енергия;
  2. интелигентен, екологосъобразен и интегриран транспорт.

Тези предизвикателства са заложени и в програмата за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт 2020“, която осигурява финансиране по направления Устойчива енергия и Екологосъобразна, интегрирана мобилност

Резултатите от проекта са пряко свързани с разработването на иновативни методи за определяне степента на работоспособност (SOH) на енергопреобразуващи източници, което от своя страна е в съответствие с европейските приоритети.

В новата Иновационна стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) за периода 2021-2027 г., надграждаща натрупания опит от прилагането на ИСИС 2014-2020 г., се създава допълнителна тематична приоритетна област “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”, която е приоритетна за всичките 28 административни области в България. Дигитализацията се включва като хоризонтален приоритет и присъства във всичките пет тематични области. Изследванията по проектното предложение са свързани с разработването на фундаментални изследвания за създаване едновременно на хибридно и фюжън прогнозиране в реално време на SOH и RUL за оценка в реално време на PHM на батерии и разработването на софтуерен модел за дълбоко обучение, базирани на данни от хибридни аналитични техники. Проектът съответства на новата тематична област “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”, както и на приоритетната област "Информатика и ИКТ". В тази тематична област е специализиран Южен централен район, в който е ситуиран Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“.

Контакти: Доц. д-р Надежда Кафадарова – Ръководител на проекта. Тел.: 0888828909
e-mail: nadezhda.kafadarova@uni-plovdiv.bg